Nem tervezték előre, de annál jobban sikerült, ma már elmondható, hogy a beledi nyugdíjasok – sőt, az egész település – baráti viszonyt ápolnak az ausztriai Bildein községgel. A legutóbbi találkozó olyan jól sikerült, hogy napokig, sőt hetekig beszédtéma volt Beleden.
A Beledi „Ezüstfenyő” Nyugdíjas Egyesületnél több éve bevett szokás, hogy a trianoni évforduló kapcsán felkeresik valamelyik elcsatolt magyar területet, meglátogatva egy-egy magyarok lakta települést.Az idősek két éve úgy döntöttek, hogy elutaznak „névrokonukhoz”, a burgenlandi tartományban található Beledre.Tömböly Ildikó elmesélte: a nyugdíjas egyesület egykori vezetője, Gombás László is gondolt arra, hogy érdemes lenne felkeresni az ausztriai Bildein települést, de akkor ez valamiért nem valósult meg.Már a buszon ültek a beledi nyugdíjasok, amikor értesítették Bildein önkormányzatát, hogy elindult hozzájuk Magyarországról egy ötven-egynéhány fős delegáció. Az ottani polgármester nem lepődött meg, és örült a váratlan megkeresésnek, majd mindjárt útba is igazította telefonon keresztül a magyarokat: elmondta, hogy keressék meg az alig több mint 300 fős község templomát, ahol könnyen leparkolhatnak. Innen már simán ment minden: megtalálták egymást, és szeretetteljes fogadtatásban volt részük a beledieknek. Rövid vendéglátást követően elkísérték őket a helyi múzeumba, ahol a német mellett minden magyarázó szöveg magyar nyelven is ki volt függesztve.
Olyan jól sikerült a spontán látogatás, hogy a belediek, mielőtt továbbindultak volna, közölték vendéglátóikkal: szeretnék viszonozni a kedves fogadtatást. Szó szót követett, és Bildein település kulturális referense a következő esztendőben értesítette a beledieket, hogy 2024 októberében ellátogatnának Magyarországra. A megjelölt időpont előtt megkezdődött a sürgés-forgás Beleden: a nyugdíjasok lázasan készültek a viszontlátogatásra – sütöttek-főztek, régi magyar körtáncot gyakoroltak a vendégek szórakoztatására.A művelődési központban tartott fogadásra természetesen meghívták Major Jenőt, Beled polgármesterét is. Az önkormányzat buszával szállították a Burgenlandból érkező küldöttséget, hogy bemutassák Beledet és a környéket. Sőt, a polgármester saját kocsijával még idegenvezető szerepet is vállalt, csak jól érezzék magukat a külföldi vendégek, akik a közös ebédet követően délután távoztak.

Az országhatárok átlépése és egymás kölcsönös látogatása üde színfoltot jelent az emberek életében
A történetben elérkeztünk 2025-höz, amikor ausztriai ismerőseik újból jelentkeztek: szeretettel várják a beledi nyugdíjasokat a polgármesterrel, a képviselő-testületi tagokkal, valamint a bildeniek vendégfogadásában részt vevő személyekkel együtt. Kis túlzással, de Beled városa majdnem kiürült, amikor útnak indult a közel hetvenfős magyar küldöttség Ausztriába – mondta nevetve Tömböly Ildikó.A meghívottak a tízórai misére érkeztek Bildeinbe, ahol tiszteletükre egy magyarul is beszélő, erdélyi származású pap celebrálta a szentmisét. A belediek azóta is meghatódva emlegetik, milyen fantasztikus vendéglátásban volt részük. „Terülj, terülj, asztalkám!” – fogadta őket a több száz fő befogadására alkalmas, színpaddal és extra felszerelésekkel ellátott multifunkcionális létesítményben. A kötetlen beszélgetést követően bemutatkozott az „Ezüstfenyő” dalárda. Varga Béla a borozgatás után előadta szólószámát, amitől tovább fokozódott az emelkedett hangulat. A vendéglátó sem maradt alul, mert a szomszédos település bevonásával fergeteges kultúrprogramot mutattak be. A gyerekek és a felnőttek egyaránt szerepeltek. A folytatás sem volt kevésbé érdekes: felszálltak az összes fellelhető járműre – buszra, kocsira – és az egyik közelben lévő borászatra indultak. Ahogy az ilyen helyeken lenni szokott, a végén már mindenki dalolt, énekelt. A nyelvi akadályok hamarosan elmosódtak, ami nemcsak a zamatos nedűknek köszönhető, mert tolmáccsal is készültek azok kedvéért, akik nem gyakorolják a németet.– Éltünk a meghívással és a baráti szeretettel, ezért tovább maradtunk, mint ahogy eredetileg terveztük – fogalmazott a Beledi „Ezüstfenyő” Nyugdíjas Egyesület vezetője.
Mivel a „lánglovagok” is ott voltak a rendezvényen, nem telt el sok idő, és a beledi, valamint a bildeini kollégák összebarátkoztak. Jövőre ünnepli fennállásának 145. évfordulóját a Beledi Önkéntes Tűzoltó Egyesület, ezért Tömböly Ildikó szerint az sincs kizárva, hogy a következő találkozót a jubileumi ünnepséggel egy időben tartják meg.
Kéményseprő-ipari szolgáltatásokkal kapcsolatos lakossági felhívás
Az utóbbi időszakban a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatósághoz több lakossági bejelentés érkezett, miszerint magáncégek több vármegyei településen a katasztrófavédelem megbízottjainak kiadva magukat keresik fel a házakat kéményellenőrzés céljából.
A csapatszellem, a fizikai állóképesség jó hatással van a tanulásra is
A kapuvári Széchenyi pedagógusai nagy figyelmet fordítanak a tehetséggondozásra és a versenyekre való felkészítésre.
Díszpolgári címet kapott dr. Putz Mária és dr. Gere Lajos orvos házaspár
A 21. alkalommal megrendezett Beledi Pünkösdi Fesztivál egyik legemelkedettebb pillanata volt, amikor dr.
Beledi Pünkösdi Fesztivál, a közösségéltető rendezvény
Beled Város nemcsak egy lakóhely, hanem együttműködő emberek élő közössége – mondta Major Jenő a 21.
A hétköznapi névtelen hősöket köszöntötték Beleden
Ismeretlen embertársaikon segítenek az önkéntes véradók, akik a köszönet szavára szerény mosollyal csak annyit jegyeznek meg: „Ugyan már, hát ez természetes!” A véradókat köszöntötték Beleden.